Produkter
Mer...
Fri leverans vid köp över 699 kr Snabba hemleveranser till 80% av Sveriges hushåll Nöjda kunder sen 2004!
KUNDTJÄNST: 010-330 02 30

Grillspett lax teriyaki

Snabba och smakrika grillspett med lax i teriyakisås – perfekt för sommaren! Serveras med citron, vårlök och sesamfrön. Klart på 15 minuter!

ca 15 min
4 personer

Ingredienser

  • 118 kr
    Fiskbilen Lyx
    DU SPARAR 138 kr

    Lax – midloin

    FRÖYA sushi grade
    3.5 kg 2762 kr
    (789 kr/kg)
  • Teriyakisås
  • 1 knippe vårlök
  • 1 citron
  • Sesamfrön
  • Ev. salt (Teriyakisåsen är både söt och salt, så var lite försiktig med saltet.)
  • 8 grillspett

Näringsvärde per portion

  • Kalorier: 320 kcal
  • Protein: 26.0 g
  • Fett: 17.5 g
  • Kolhydrater: 8.0 g
  • Fibrer: 1.8 g
  • Natrium: 600 mg

Gör så här

  1. Skär laxen i bitar. Trä den tätt samman så att den blir jämnt grillad.
  2. Pensla på teriyakisåsen. Grill på hög värme i 1-2 minutter på vardera sida. Droppa lite citron över.
  3. Strö över lite färsk vårlök och sesamfrön

Andra recept du kanske gillar

Våra storsäljare

73 kr
Fiskbilen Lyx DU SPARAR upp till 147 kr

Räkor – 40/60 – XXL

Grönland
2.5 kg 1223 kr
5 kg 2445 kr
(489 kr/kg)
OBS! Endast Göteborg och Älmhult
79 kr
Fiskbilen Premium
DU SPARAR upp till 159 kr

Torsk – ryggfilé

Norge, MSC-märkt
2.5 kg 1323 kr
5 kg 2645 kr
(529 kr/kg)
118 kr
Fiskbilen Lyx
DU SPARAR 138 kr

Lax – midloin

FRÖYA sushi grade
3.5 kg 2762 kr
(789 kr/kg)
44 kr
Fiskbilen Premium DU SPARAR 14 kr

Scampi utan skal – råa

1 kg 295 kr
(295 kr/kg)